Eurobasket 2022: Η Τσεχία αντίπαλος της Εθνικής στους «16»

Eurobasket 2022: Η Τσεχία των Τόμας Σατοράνσκι και Γιαν Βέσελι θα είναι η πρώτη αντίπαλος της Εθνικής στο πρώτο νοκ άουτ του Βερολίνου.

Νίκησε η Κροατία, δεύτερη η Ουκρανία

Η Κροατία νίκησε (90-85) την Ουκρανία, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά που χρειαζόταν για να πάρει τη δεύτερη θέση από την ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις.

Οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς ήθελαν διαφορά τουλάχιστον οκτώ πόντων για να τα καταφέρουν. Με το σκορ 90-83, ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε (ενδεχομένως επίτηδες) από τη γραμμή των βολών, με τον Σάνον να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Κάπως έτσι η Κροατία πήγε στην πλευρά της Ελλάδας, κάτι που σημαίνει ότι αποφεύγει τη Σερβία και τη Σλοβενία. Μοναδική περίπτωση να αλλάξει αυτό είναι η Ιταλία να ηττηθεί από τη Μεγάλη Βρετανία. Οι «ατζούρι» είναι οριστικά τέταρτοι, κάτι που σημαίνει ότι στο πρώτο νοκ άουτ θα βρουν απέναντι τους τον Νίκολα Γιόβιτς και την παρέα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 45-42, 67-67, 90-85.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 27 (4τρ., 7ριμπ.), Χεζόνια 6 (2), Μάτκοβιτς 10 (6ριμπ.), Μάβρα 13 (1), Ράμλιακ 3 (1), Σάριτς 3 (1), Σιμόν 11 (3τρ., 6ριμπ.), Σμιθ 7 (1), Ζούμπατς 10 (8ριμπ.).
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 16 (2τρ., 8ριμπ.), Μπομπρόφ 8 (2), Ερούν 21 (6ριμπ.), Λεν 6 (2τρ.), Λουκάσοφ 5 (1), Μίχαϊλιουκ 14 (3), Πούστοβι 4, Σάνον 11 (2), Σιντόροφ, Τκατσένκο, Ζότοφ.

Νίκησε και βλέπει τα νοκ άουτ η Φινλανδία

Δείτε επίσης:  Αθηνά Οικονομάκου: Έχεις δει τη μητέρα και την πεθερά της στην πιο αγαπησιάρικη πόζα;

Η Φινλανδία ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον Δ’ όμιλο, ο οποίος διεξήχθη στην Πράγα. Οι παίκτες του Λάσι Τουόβι επικράτησαν 88-67 της Ολλανδίας, έχοντας κορυφαίο τον Λάουρι Μάκανεν, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους με 4/6 τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 48-31, 76-49, 88-67
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τουοβι): Χαφ 14, Γιάντουνεν 7 (1), Κάντονεν 7 (1), Κόπονεν 5 (1), Λιτλ 2, Μάντσεν 7 (1), Μάρκανεν 22 (4τρ., 5ασ.), Πάλμι 2, Σαλιν 3, Σεπάλα 5 (1), Βάλτονεν 5 (1)
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπουσκάλια): Ντε Γιονγκ 21 (4), Έντουαρντς 7 (5ριμπ.), Χάμινκ, Κεράζι 2, Κλουφ 8, Κοκ 7, Σάφτενααρ 4, Βαν Ντε Βουρστ 9 (5ασ.), Oυίλιαμς 5

Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις του Eurobasket 2022

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

1 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ3)

Ισπανία – Βουλγαρία

114-87

15:30 (ΕΡΤ1)

Βοσνία Ερζ. – Ουγγαρία

95-85

17:15

Τουρκία – Μαυροβούνιο

72-68

18:15 (ΕΡΤ1)

Σλοβενία – Λιθουανία

92-85

20:00 (ΕΡΤ3)

Βέλγιο – Γεωργία

79-76

21:30 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Γερμανία

63-76

2 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Ισραήλ – Φινλανδία

89-87

15:15 (ΕΡΤ3)

Ουκρανία – Μ. Βρετανία

90-61

18:00 (ΕΡΤ1)

Κροατία – Ελλάδα

85-89

18:30

Πολωνία – Τσεχία

99-84

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Εσθονία

83-62

22:00

Σερβία – Ολλανδία

100-76

3 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Μαυροβούνιο – Βέλγιο

76-70

15:00

Φινλανδία – Πολωνία

89-59

15:15 (ΕΡΤ3)

Μ. Βρετανία – Κροατία

65-86

15:30

Γερμανία – Βοσνία Ερζ.

92-82

17:15

Βουλγαρία – Τουρκία

87-101

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ουκρανία

73-74

18:30

Τσεχία – Σερβία

68-81

18:45 (ΕΡΤ Sports)

Λιθουανία – Γαλλία

73-77

20:00 (ΕΡΤ3)

Γεωργία – Ισπανία

64-90

21:30

Ουγγαρία – Σλοβενία

88-103

22:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ιταλία

85-81

22:00

Ολλανδία – Ισραήλ

67-74

4 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βουλγαρία – Μαυροβούνιο

81-91

15:30 (ΕΡΤ3)

Λιθουανία – Γερμανία

107-109

17:15 (ΕΡΤ1)

Ισπανία – Βέλγιο

73-83

18:45 (ΕΡΤ3)

Σλοβενία – Βοσνία Ερζ.

93-97

20:00

Τουρκία – Γεωργία

83-88

21:30 (ΕΡΤ3)

Γαλλία – Ουγγαρία

78-74

5 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Πολωνία – Ισραήλ

85-76

15:15 (ΕΡΤ3)

Κροατία – Εσθονία

73-70

18:00 (ΕΡΤ1)

Μ. Βρετανία – Ελλάδα

77-93

18:30

Τσεχία – Ολλανδία

88-80

22:00 (ΕΡΤ1)

Ουκρανία – Ιταλία

84-73

22:00

Σερβία – Φινλανδία

100-70

6 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30

Βέλγιο – Τουρκία

63-78

15:00

Ολλανδία – Πολωνία

69-75

15:15 (ΕΡΤ 3)

Εσθονία – Μ. Βρετανία

94-62

15:30

Βοσνία – Γαλλία

68-81

17:15

Μαυροβούνιο – Ισπανία

65-82

18:00 (ΕΡΤ1)

Ελλάδα – Ουκρανία

99-79

18:15

Ουγγαρία – Λιθουανία

64-87

18:30

Φινλανδία – Τσεχία

98-88

20:00 (ΕΡΤ 3)

Γεωργία – Βουλγαρία

80-92

21:30

Γερμανία – Σλοβενία

80-88

22:00 (ΕΡΤ1)

Ιταλία – Κροατία

81-76

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Ισραήλ – Σερβία

78-89

7 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

14:30 (ΕΡΤ 3)

Τουρκία – Ισπανία

69-72

15:30

Λιθουανία – Βοσνία Ερζ.

87-70

17:15

Βουλγαρία – Βέλγιο

80-89

18:15 (ΕΡΤ1)

Γαλλία – Σλοβενία

82-88

20:00

Γεωργία – Μαυροβούνιο

73-81

21:30 (ΕΡΤ1)

Ουγγαρία – Γερμανία

71-106

8 Σεπτεμβρίου

ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

15:00

Φινλανδία – Ολλανδία

88-67

15:15 (ΕΡΤ 3)

Κροατία – Ουκρανία

90-85

18:00 (ΕΡΤ1)

Εσθονία – Ελλάδα

18:30

Τσεχία – Ισραήλ

22:00 (ΕΡΤ Sports)

Μ. Βρετανία – Ιταλία

22:00 (ΕΡΤ1)

Σερβία – Πολωνία

Δείτε επίσης:  ΝΔ: Ο ΣΥΡΙΖΑ παραβίασε το απόρρητο για να κατασκευάσει ένα νοσηρό αφήγημα

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

10 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ – ΩΡΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΚΟΡ

61 (19:00 – ΕΡΤ 3)

Γερμανία – Μαυροβούνιο

63 (21:45 – ΕΡΤ1)

Ισπανία – Λιθουανία

65 (15:45 – ΕΡΤ 3)

Σλοβενία – Βέλγιο

67 (13:00 – ΕΡΤ1)

Τούρκια – Γαλλία

11 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

62 (ΕΡΤ 3)

Ελλάδα – Δ4

*

64 (ΕΡΤ1)

Δ2 – Κροατία

*

66 (ΕΡΤ1)

Ουκρανία – Δ3

*

68 (ΕΡΤ 3)

Δ1 – Ιταλία

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 13:00, 15:45, 19:00, 20:45

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

13 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

69 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 61 – Νικητής 62

*

70 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 63 – Νικητής 64

*

14 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

71 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 65 – Νικητής 66

*

72 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 67 – Νικητής 68

*

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

Δείτε επίσης:  Νέα κίνητρα για ενθάρρυνση των ηλεκτρονικών συναλλαγών - Στοχευμένες φοροεκπώσεις.

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – 16 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

73 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 69 – Νικητής 70

74 (ΕΡΤ 3)

Νικητής 71 – Νικητής 72

*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30

ΤΕΛΙΚΟΙ – 18 Σεπτεμβρίου

ΑΓΩΝΑΣ

ΖΕΥΓΑΡΙ

ΩΡΑ

Μικρός τελικός (ΕΡΤ 3)

Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74

18:15

Τελικός (ΕΡΤ1)

Νικητής 73 – Νικητής 74

21:30

Source link